Kürsü Ayeti – Ayetel Kürsi

Videoyu 1 izleyiş 12 adet kürsü ayetini okumamızı sağlıyor.

En baştan KÜRSÜ AYETİNİ 12 kere okumaya niyet ederek başlamakta fayda var, aksi takdirde yazılar hızlı geçtiği için kaçırabilirsiniz ve pek anlamı kalmaz. :D

Funda Teyze 23 Kuran tercümesini inceleyip, aralarından en günümüz Türkçesine yakın ve anlaşılır olanı Yaşar Nuri Öztürk’ün tercümesinden yola çıkıp, öğrencileri ile aylar boyunca her Cumartesi, ve Ramazan boyunca da HER GÜN okuduğu Kürsü Ayetini, daha da akıcı, daha da anlaşılır bir Türkçe ile okunur hale getirdi.

Ve bu harikulade anlaşılır ve akıcı haliyle ezberledi. :)

Ayrıca yıllardır da Bach’ın 1052 numaralı, Klavsen Konçertosonu da ilgiyle ve ACABA BU MUHTEŞEM MÜZİKLE Bach ne anlatmaya çalışıyor diye de düşünmekteydi.

Ve 2015 Ramazan’ında aklında ve kalbinde şimşekler çaktı. :)

Bu müzik, Allah’ın yüceliğini, O’nun büyüklüğünü, gücünü, varoluşun büyüklüğünü, yaşadığımız bu günlük hayatın dışında daha da büyük, daha da yüce şeyler olduğunu VE Allah’ın tüm bunlara HAKİM olduğunu anlatıyordu.

VE ezberlediği Kürsü ayeti de AYNEN bunları anlatmaktaydı.

Ve bu şimşeklerle birlikte bu müzik ile bu muhteşem ayeti birleştirme kararı ve niyeti de geldi.

Ve Ramazan’ın üzerinden yaklaşık 1 ay sonra bu video’yu yayınlamaktan çok mutluyum.

Video’yu bir kez izleyip, okuyunca, Kürsü ayetini 12 kere okumuş oluyoruz.

Şahsen ben, Allah’ın büyüklüğünü, yüceliğini ve en önemlisi de Allah’ın bize tüm gücüyle yardım etmek istediğini hissederek okuyorum.

Sizler de Allah’a sığınıp okuyun ve dinleyin.

İster müziği kapatarak okuyun, ister müzikle.

Ve bu vesile ile bir minik bilgi notu vereyim mi?

Alsında MÜZİK Allah için yapılan, Allah için yapılması gereken bir sanat dalı.

Do-Re-Mi … ve tüm notaların çıkışı, ortaya gelişi aslında bir din adamının Allah’a sığınıp tövbe edişini, Allah’ı övüşünü anlatan bir duanın İLK HECELERİ. (Nereden nereye, değil mi? Şeytan’ın insanları yoldan çıkarmaktaki başarısı insanı şaşırtıyor.)

Müziğin ve tüm sanatların bir şeyleri yüceltme veya yücelikleri, güzellikleri bize hissettirebilme yetenekleri, sanırım sadece din konusunda kullanılırsa hayırlı bir amaca ulaşıyor ve GERÇEĞİ SÖYLEMİŞ oluyor.

Bunun dışındaki her müzik, maalesef artık, çarpıtılmış ve insanları nefslerine iten, Allah’ı unutturan bir profesyonel para ve ün kazanma yöntemi haline gelmiş.

Aslında unutmayalım, Allah şairleri de o kadar takdir etmiyor, peygamberine şair diyenleri azarlıyor.

Kuran’da şairlerin en büyük zayıflıklarının biri olarak, onların insanlara elde edemeyecekleri şeyleri vaad etmelerinden bahsediyor.

Ki aslında bu sanatın çok güzel bir tanımı, değil mi?

Bu müziği dinlerken de bazen düşünüyorum, bu müziğin bize çizdiği Allah, O’nun gücü ve içerdiği tüm güzellikler tablosu sanırım SADECE ALLAH İÇİN kabul edilebilir.

Onun dışında her ne için düşünülürse, abartılı olur, kişi sadece hayallerle kendisini coşturmuş olur.

Ve unutmayalım ki,  Davut peygamber de kuşlarla beraber terennüm edermiş. (terennüm: ötme, şarkı söyleme)

Yani benim tavsiyem, müziği nadiren dinleyin ve size Allah dışında şeyleri övenlerden de, Allah sevgisi olmadan yazılanlardan da, kendinizi koruyun.

**********************

Not 2: Davut peygamber ve kuşlarla terennüm deyince, söylemeden geçemeyeceğim.

Ben bu videoyu kulaklık olmadan açıktan izlediğim zaman da, kulaklıkla izleyip, kürsü ayetini İÇİMDEN okuduğum zaman da, kuşlarım HEP hemen yanıma geliyorlar ve ötmeye başlıyorlar. :D :D Yani onlar da kürsü ayetinin de bu müziğin de Allah’ı övdüğünü sanki hissediyorlar ve hemen katılıyorlar. Maşallah, onlara da. :D

Not 3: Kürsü ayeti Bakara (inek) suresinin 255. ayeti.

Ve işte Yaşar Nuri Öztürk başlangıçlı,, Funda Teyze ve öğrencilerinin Temizlik Saatleri boyunca Türkçe’ye çevirdikleri son hali:

 

********************************

Anlayışlı ve Sevgi dolu Allah’ın adıyla,

1- Allah’tan başka ilah yok.

2- Sürekli diridir ve kudretin kaynağıdır O.

3- Ne dalgınlık yaklaşır O’na ne kendinden geçme ne de uyku.

4- Göklerde ne var, yerde ne varsa yalnız O’nun dur.

5- O’nun huzurunda, bizzat O’nun izni olmadıkça, kim af için aracı olabilir!

6- O, insanların önden gönderdiklerini de bilir, arkada bıraktıklarını da!…

7- İnsanlar O’nun bilgisinden, bizzat kendisinin dilediği dışında, hiç bir şeyi kavrayıp kuşatamazlar.

8- O’nun hakimiyet, kudret ve ilim alanı, gökleri ve yeri çepeçevre kuşatmıştır.

9- Göklerin ve yerin korunması O’na hiç de zor gelmez.

10- Yüceliği sınırsızdır O’nun, büyüklüğü sınırsızdır.

*****************************************

2 Yorum

 1. Merhaba Funda öğretmenim,

  Maşallah video çok güzel olmuş ellerinize sağlık :) Kürsü ayetini, bu harikulade anlaşılır şekliyle ben de ezberledim. Çok şükür Allah’ın büyüklüğünü, yüceliğini ve tüm gücüyle bizlere yardım etmek istediğini ben de hissedebiliyorum. Çok şükür, çok şükür, çok şükür
  114m
  Tüm bunlarla birlikte Do-Re-Mi… Ve tüm notaların ortaya çıkışı ile ilgili bilgi için de teşekkür ederim. Gerçekten şeytan insanları aldatma konusunda çok başarılı. Tövbe amacıyla, Allah’ın büyüklüğünü dile getirmek amacıyla başlayan bir şey malesef günümüzde insanları nefslerine itiyor. İnsanlar saf saf ne var bunda müzik dinleyip rahatlıyorum, kendimi iyi hissediyorum diyebilir. Bu iyi hissediş bu rahatlayış gerçek değil çünkü günümüzde şarkılar gerçeği söylemiyor. Allah hepimizi özellikle çocuklarımızı korusun. Tabii bizler de anneler olarak çok daha uyanık olalım.
  Müzik bu haliyle güzel yani sadece Allah’ı övmek amacıyla yapıldığında.
  Ellerinize sağlık :)
  Çok çok sevgiler
  2k

 2. Çok çok teşekkür ederim Serpil arkadaşım. :D

  Senin de ezberlemen ne güzel! Ezberleyenler için video bazen biraz yavaş bile kalıyor sanki, değil mi? :D Ya da eğer dalıp gidersek, hızlı da gidiyor, videoyu durdurmam gerekiyor yakalamak için. :D

  Ama çok şükür, Allah’ın sevgisini, yüceliğini, her şeye gücünün yeter oluşunu çok güzel hissediyoruz.

  Müzik notalarının ilk çıkışı ve şu an geldiği nokta hakkındaki yorumun için de çok çok teşekkürler.

  Allah hepimizi, herkesi, ama özellikle çocuklarımızı korusun.

  Hayatta senin gibi bilinçli annelerin olduğunu bilmek bana huzur ve güven veriyor. Maşallah.
  10m
  Senin de ellerine sağlık. :D
  Çok çok sevgiler
  2k

Bir soru, yorum, veya sevinçli bir haberin mi var?
Duymak hepimizi mutlu eder. :D

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Tüm site, sayfa ve ürünlerim öğrencim olan veya olmak isteyen BAYANLAR için hazırlanmıştır. Bu, yorum ve sorular için de geçerlidir. Rumuz da kabul edemiyoruz. Bu site ve tüm site ve sayfalarım, ÇOK ÇOK sevgili ve ÇOK ÇOK değerli ÖĞRENCİLERİM ve öğrencim olmak isteyen bayanlar için hazırlanmıştır. Funda Teyze`nin öğrencileri kimler?: Funda Teyze`nin öğrencileri: ** Akıl ve kalp merkezli, ** Hayatın 8 parçasını seven, sevmek isteyen, ** Hayatının her parçasında başarı isteyen, ** Hayatının her parçasını takdir etmeyi, teşekkür etmeyi bilen ve seven, ** Bir hatasını, yanlışını farkedince, bunun üzerinde ısrar etmeden azim ve kararlılıkla vazgeçmeye, hep iyiden, güzelden, doğrudan yana olmaya kararlı ve niyetli, ** Ve en önemlisi de, öğrenmeyi çok ama çok seven, ** doğru öğretmeni bulduktan sonra, hayatının her parçasında da olduğu gibi öğretmenine de sadakat gösterebilen, ** Allah`ı seven, ** Allah`ın da onu ve herkesi çok sevdiğini bilen, ** Anne veya anne olmak isteyen, ** Mutlu ve huzurlu bir aile kurmak isteyen, ** Mutlu, huzurlu, sağlıklı, bolluk ve bereket içerisinde bir hayat isteyen, ** Hayatının 8 parçasında hayırlı uğurlu işler yapmak isteyen, ** Türk hanımları. Hayatımızın 8 parçası derken, hemen hatırlatayım, hayatın vazgeçilemez 8 parçası şunlar: 1- Kişinin kendisi, 2- Ailesi, 3- Arkadaşları, ülkesi, 4- Tüm insanlık, 5- Tüm canlılar, 6- Tüm fiziksel evren, 7- Ruhlarımız, 8- Allah. Harikulade yorumlarınız bizim için çok değerli. Bu sebeple, hayatın her hangi bir parçası için sevgisiz, saygısız, iyiden, güzelden, doğrudan yana olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen yorumunuzda, okuyanlara ve güzelim Türkçemize olan sevgi ve saygınızı da, imla kurallarına elinizden geldiği kadar dikkat ederek gösterin. Çok çok teşekkürler, ÇOK ÇOK SEVGİLER, ======================= Harikulade Sizlerin, Harikulade Dileklerinin, Harikulade Funda Teyzesi ======================= Not: Harikulade dilekler derken kastettiğimiz hayatın 8 parçası için hayırlı, uğurlu, faydalı, güzel dilekler. Hayatın 8 parçasından birini veya daha çoğunu yok farzetmeyen, zarar vermeyen, iyi, güzel, doğru dilekler. Hepimize kolay gelsin. :D

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>